Idegenek a tetőn
Hiányzik Péntek, hiányzik az alá- és fölérendeltség: két egyenrangú férfi kénytelen eljutni az egymásrautaltság felismeréséig, jóllehet alkatilag sem hasonlóak, és a beszélt nyelvük sem közös.
Két embert vet partra a víz. Egymásnak idegenek. Nem akarják elfogadni a sorsot, amelyben osztozni kénytelenek. Nem hagyományos Robinson-történet az övék. A hely sem az: egy háztető. Hiányzik Péntek, hiányzik az alá- és fölérendeltség: két egyenrangú férfi kénytelen eljutni az egymásrautaltság felismeréséig, jóllehet alkatilag sem hasonlóak, és a beszélt nyelvük sem közös.
A Robinson & Crusoe kapkodó robinzonád. A színészek feladata nem a túléléshez szükséges megértés küzdelmességének ábrázolása, hanem a megértésért folytatott küzdelem komikus jellegének hangsúlyozása. Nevetünk az egyedül nem megy közhely-igazságán. Felszabadult nevetés ez, a szembehelyezkedés ellenében az együttműködés célravezetőségének elismerése. Igen a közös jobbik énre, ha van ilyen, ha lenne ilyen.
Ez a darab, ebben a felfogásban nem drámai színészeket kíván, hanem komikusokat. Nem egyszerű a feladatuk: nézőként fogalmunk sincs, kik ezek az emberek. Sem a színdarab, sem a rendezés tempója nem engedi meg, hogy karaktereket építsenek: teljesíteniük kell - nem a figurák tulajdonságaiból, sokkal inkább a helyzetekből merítve.
Valentin Stroh szerepe szerint befogadóbb, kevesebb eszközzel, letisztultabban játszik. Gesztusszínészet az övé, amelyben a nyelv valóban másodlagos, ha nem is nélkülözhető.Molnár Sándor Tamás alakításával cáfolja azt a közkeletű vélekedést, hogy aki a beszédet uralja, a valóságot is uralja: a darab szerinti nagyhangú férfi éppen hogy nem önálló a kezdeményezésben, a kiút keresésében. Molnár Sándor Tamás a beszédével is ellenpontoz: az emberi gyengeséget az olykor kültelki nyelvhasználattal párosuló szövegbeli határozottság leplezi. A végletek között ott dolgozik a színész, aki megannyi ízelítőt mutat, hogy milyen is lehet a hetvenkedő katona távoli rokona, az erő alkalmazására és az erő alkalmazásának elvetésére, elérzékenyülésre és a ridegségre egyaránt képes férfi.
(Nino D’Introna, Giacomo Ravicchio: Robinson & Crusoe, a Regensburgi és a Miskolci Nemzeti Színház koprodukciója, rendezte: Achim Conrad, Játékszín)
Bujdos Attila írása
< < < vissza
|