+ Sajtó : Robinson & Crusoe hazatért, ezúttal a filmvászonra |
Robinson & Crusoe hazatért, ezúttal a filmvászonra
Korábban a Miskolci Nemzeti Színházban és Kassán is bemutatták a két nemzeti színház közreműködéséből létrejött, kétnyelvű színdarabot, a Robinson & Crusoe-t. A történet, a problémafelvetés, a modern feldolgozás megihlette Ján Sabol rendezőt, aki a miskolci nemzeti színművészével, Molnár Sándor Tamással készítette el a filmadaptációt is.
A film Magyarországon, Miskolcon, a CineFesten debütált hétfőn délután, a vetítésen pedig jelen volt a rendező és a miskolci főhős is.
A különleges kapcsolatok hétfője volt a CineFesten. Robinson & Crusoe is újra találkozott, de ezúttal nem a teátrum színpadán, hanem az Uránia-terem filmvásznán. Molnár Sándor Tamás, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze elmondta, a film sokkal intimebb dolog, ami pedig jól érzékelhető a Robinson & Cruose-ban, hogy milyen a filmszínészet és milyen a színpadi színészet.
– Valamint az, hol találkozik ez a kettő. A filmszínészetben nagyon meg kell élni a dolgokat. Érezni, mélyen kell gondolni bizonyos dolgokat, s meg kell mutatnunk a saját belső énünket. Természetessé kell válni, saját magamból építkezhetek, ez a szépsége. A film gyönyörűen megmutatja a két színészet találkozását, valamint azt a kommunikációs problémakört, ami jellemző itt Kelet-Európában – mutatott rá Molnár Sándor Tamás.
Hozzátette emellett, hogy a kommunikáció problémáját nem csupán a színpadon igyekeznek megoldani, hanem a civil életben is a szereplőkre nehezedik az a fajta gond, ami egyébként jellemző a kultúrákra.
Ján Sabol művészfilmje kimondottan eredeti módon mutatja be az aktuális témát. A kontextus európai, a kérdés pedig interkulturális dialógus két különböző kultúra között. Épp’ olyan módon, ahogyan a könyvbéli Robinson és Péntek találkozik.
Egy szlovák és egy magyar. Eltérő nyelv, eltérő kultúra, más-más problémák, de egy közös mindkettejük életében van. Ez pedig nem más, mint a nő, Ő.
A rendező kiemelte, Molnár Sándor Tamás remek színész, reméli, hogy segíthette a film abban, hogy ezt követően még több mozis alkotásban bizonyíthassa tehetségét. Elmondta, Kassán látta a darabot a színházban, s úgy érezte, ezt a történetet interpretálnia kell a filmvászonra.
– Humánideálom volt a karakter. Éreztem, szeretnék egy filmet készíteni, ami a kommunikációról szól. A darab remek alapgondolatot hordoz. A film először jelenik meg fesztiválon. Kimondottan örülök, hogy itt, Miskolcon láthatja a közönség – tette hozzá Ján Sabol.
Robinson & Crusoe magánemberként, színészként is küzd kommunikációs problémáival. A történet szerint egy próbát követően a színházat a két szereplőre zárják, akik egymással kevésbé értenek szót, s emellett önmaguk kommunikációs gondjaival is meg kell küzdeniük. A film tehát hazaérkezett. Hétfőn elsőként a CineFest közönsége láthatta – Kassán karácsonykor mutatják majd be.
K. J.
Fotó: Mocsári L.
forrás: minap.hu
|